Küçük Isırıklar

YAVRU KÖPEKLERDE ISIRMA SORUNU VE ÇÖZÜMÜ

Yavru köpekler sevimli oldukları kadar yaramaz ve meraklıdırlar,öğrenmeye ve keşfetmeye yeni başlayan köpeğiniz öğrenme ve keşfetmek için içgüdüsel olarak ısırır ve kemirir.Bizler için bir süre sonra büyük bir sorun haline gelen bu ısırmalar zaman ilerledikçe ve köpeğiniz büyüdükçe tahammül edemeyeceğiniz bir probleme dönüşür.

ISIRMA SORUNUNU NASIL ÇÖZERİZ ?

Yavru köpek ısırması nasıl önlenir.

Köpeğinizin ısırma sorununu çözmek için birçok teknik ve yöntem bulunmaktadır sosyalizasyon eğitimi bu sorunla doğrudan bağlantılıdır.

Yavru köpeğinizin ısırma problemini çözmek için asla vurmayın ve bağırmayın,bazı kişiler ısırmaya başladığında köpegin ağzına vurun hafifce suratına vurun bağırın gibi sacma önerilerde bulunmaktadır asla bu önerilere kulak asmayın.Bu gibi davranışlar ileriki dönem için daha büyük davranış problemlerine sebeb olabilir.

Yavru köpeğiniz oyun oynarken veya siz otururken sizinle iletişime geçerken elinizi ayağınızı  ısırmaya başladığında ona hayır  diyerek oyunu kesin.Isırmalarında ki diğer (büyük) bir neden ise, sizin üzerinizde kendi egemenliğini kurmaya çalışmasıdır. Eğer köpeğiniz bu durumda ise hemen ama hemen bunun önüne geçilmeli ve durdurulmalıdır. Eğer dominant bir köpeğiniz var ise bu ısırma davranışı, bir çok davranış sorunlarının sadece başlangıcı olacaktır ve diğer sorunlar zamanla gelecektir.

isiran-kopekYavru köpeğiniz sizi ısırmaya çalıştığında asla elinizi veya başka bir yerinizi ısırmasına müsade etmeyin ona ısıracağı başka seçenekler sunun.Mesella elinizi ısırmaya çalışan köpeğinize hemen bir çiğneme kemiği verin onu çiğneme kemiğine yönlendirmek yavru köpeğinizin size küçük ısırıklar atmasını engelleyecektir.

Ayrıca köpeğinize Hayır komutunu ögretmeniz de ısırma probleminin önüne geçecektir.Oynarken ısırmaya dişlemeye başlayan köpeğinize hayır komutu vermeniz ısırmayı bırakmasını saglayacaktır.Hayır komutunu alan köpeğiniz yapmaması gerektıgi bir hareket oldugunu anlayacak bir süre sonra bunu denemeyecektir.Hayır komutuna ek olarak her hayır komutu kullandıgınızda tasmasını yukarı doğru hafifçe çekerek onu uyarın kısa sürede ısırmadan vazgeçeçektir.

Davranış problemleri köpeklerde genelde yavruyken başlar ve yetişkin olduklarında fark edilir.Yavruyken pek önemsenmeyen yanlış hareketler köpek büyüdügünde rahatsız edici olur ve çözüm aramaya mecbur bırakır,köpeginiz kücükken onu dogru yönlendirmeniz davranış bozuklukları nın önüne geçecek ve daha uyumlu bir köpek haline getirecektir.

Yavru köpek ısırmasını önlemek

Temel itaat eğitimleri de köpeğinizin bu gibi davranışlarını engellemek için önemlidir.İtaat eğitiminde köpeğiniz lider kim öğrenmiş olur ve köpek ve sahip arasındaki baglar kuvvetlenir.Köpeğiniz için en iyi egitim zamanı üç buçuk dört aylık dönemdir pozitif egitim ödüllendirerek egitim verildiginde kısa sürede başarıya ulaşılır.Köpeginizin egitimlerini kısa seanlarla eglenceli sekilde verin onu bunaltmadan ödül ve oyun kullanarak başarıya ulaşın.

Yazımızı beğendiyseniz sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz (:

Özhan

Özhan

Köpek DOSTU Hayatını köpekler olmadan yaşamak istemeyen,bu meslegi iş ve para için degil huzur bulduğu için yapan köpek egitim ve rehabilitasyonu üzerine çesitli çalismalar, araştirmalar yapan hayvanlar için çok daha güzel bir dünya düşleyen 32 yaşında ATATÜRKCÜ Memleket Sevdalisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir