Liderlik ve Köpek Eğitimi

suru-liderligi

KÖPEK EGİTİMİNDE LİDERLİGİN ÖNEMİ

Köpege liderlik egitimi Köpekler sürü halinde yaşayan canlılardır.Köpeklerde liderlik sorunu köpek sahiplerinin sıkca karşılastigi sorunlar arasındadır.Evcilleşmiş bizimle aynı yaşam alanını paylaşan dostlarımızda iç güdüleri geregi sürü piskolojisi ile hareket eder.Sürünün tek lideri olur alfa köpek veya siz .Sürü üyeleri lidere itaat eder onu takip edip ondan ögrenirler.Bu sebebden köpeklerimiz bizi aile bireylerini ve yakın cevreyi sürüsu olarak görür.Peki bu sürünün lideri kim ? İste önemli nokta burasıdır,köpeginizin sürü lideri siz olmalısınız ki size itaat etsin saygı duysun.Ne demiştik lideri takip eder ondan ögrenirler ve bunun icin heveslidirler.Bu bizim için bir avantajdır köpegimize lider olmayı basardıgımızda istedigimiz komutları ögremek çok daha kolay olacaktır.Köpegin gözünde nasil lider olunur ?

KÖPEGİNİZE NASIL LİDER OLURSUNUZ?

Köpeginize lider olabilmeniz icin kullanılan birçok teknik vardir.Burada lider olabilmeniz icin yapmanız gereklerden biraz bahsedelim.

Köpekler üstünde lider olabilmeniz icin kararli ve istikrarlı olun.

Kurallar koyun ve asla kurallarınızı bozmayın.

Cömert olun dogru zamanda dogru sekilde ödüllendirin ve ödüllerde cimrilik yapmayın.

Oyun oynama zamanını ve oyun bitis zamanını siz belirleyin.

Köpeginizle yaptıgınız yürüyüşlerde sizin önünüzde gitmesine izin vermeyin.O sizi degil siz onu gezdirin.

Köpeginizin mama saatlerini belirleyin ve mama vermeden önce oturup beklemesini saglayın.

Köpeginizin oyuncaklarını her istediginde ulaşacagı bir yere bırakmayın oyuncagını siz verin ve siz geri alın.

Lİderlik köpek egitiminde önemli bir noktadır.Köpeginize lider olmayı basardıgınız zaman herşey cok daha kolay ve güzel olacaktır.Lider olmak icin köpeginizi korkutma sindirme siddet iceren hareketler sergileme çözülmesi cok zor sorunlar ortaya çıkarır.Asla köpeginize siddetle yaklaşmayın.

En iyi egitim sevmektir UNUTMAYIN.

 

Özhan

Özhan

Köpek DOSTU Hayatını köpekler olmadan yaşamak istemeyen,bu meslegi iş ve para için degil huzur bulduğu için yapan köpek egitim ve rehabilitasyonu üzerine çesitli çalismalar, araştirmalar yapan hayvanlar için çok daha güzel bir dünya düşleyen 32 yaşında ATATÜRKCÜ Memleket Sevdalisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir