Secere Nedir ?

Sürekli secereli safkan köpek ilanları ile karşılaşmaktayız.Bir köpeğin secereli olması nedir nasıl secere belgesi alınır gibi konuları inceleyelim.

Nedir Bu Secere ?

Köpeklerde secere soy ağacı anlamına gelir.Secereli köpek ise anne babası ve geçmişi bilinen ve kayıt altındaki köpektir.

Ülkemizde sadece FCI ve AKC’ye secere belgeleri geçerlidir diger secere belgeleri geçerli degildir.

Diğer secereler ülkemizde kabul görmemektedir ve bu köpekler federasyona B tipi yani “Geçmişi Belli Olmayan Köpek” kategorisi altında kayıt edilebilmektedir.

Bir bebeğin secereli olması ne demektir, bu yazıda bunu açıklayacağız.

Ülkemizde doğan bir bebeğin secereli olması için; anne babasının federasyona (KIF) kayıtlı olması gerekmektedir.

Ancak sadece anne babanın kaydı YETERLİ DEĞİLDİR. Anne ve babanın, IRK DEĞERLENDİRMESİNDEN (bir yarışmada veya yarışma dışı), hakem tarafından İYİ veya daha üzeri (ÇOK İYİ, MÜKEMMEL) not alması gerekmektedir.

Değerlendirilmemiş köpeklerin yavruları, federasyona kayıtlı olsa dahi, secereli olmayacaktır.

Değerlendirme yapılmış federasyona kayıtlı 2 köpeğin çiftleşmesi, bebeklerin doğumu ve kontrolü, yine kayıt altına alınmalıdır. Bunun için çiftleşme esnasında “çiftleşme anlaşması” düzenlenmelidir. Daha sonra da Kayıt Yetkilileri tarafından bebekler anne altında görülerek, bebekler kayıt altına alınmalıdır. Bu esnada da bebeklere mikrochip takılmalıdır.

Dolayısıyla yukarıda detaylarını açıkladığımız, aşağıda sırasıyla belirtilen aşamalar yapılmadığı sürece, bebekleriniz seceresiz olacaktır.

Tanımadığınız kişilerden yavru alırken; size secereli deniyor ise, lütfen federasyon kayıt numarasını ve değerlendirme formlarını görmek istediğinizi söyleyiniz.

Türkiye’de Doğan Bebeklerin Secereli Olması İçin;

a) Anne ve baba federasyona kayıtlı olmalıdır.

b) Anne ve baba her ikisi de ırk değerlendirmesinden en azından “iyi/good” not almış olmalıdır.

c) Çiftleşme anlaşması düzenlenmiş olmalıdır.

d) Doğum Teyid Fromları (2 defa) kayıt yetkilisi tarafından doldurulmuş olmalıdır.

e) Bebeklere microchip takılmış olmalıdır.

Köpek secere belgesi örneği

köpek-secere-belgesi-örnegi

Peki secere neden önemlidir?

Aynen insanlarda olduğu gibi köpeklerde de akraba çiftleşmeleri, – özellikle yakın akraba çiftleşmeleri- çok ciddi bedensel ve mental sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebeple ki; secere sadece ırkı güzelleştirmek ve saf tutmak adına değil, sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesine vesile olduğu için de son derece önemlidir.

Köpeğimi KIF ‘a nasıl kayıt ettirebilirim ?

 

KöpeğiminFCI  üyesi kinoloji kurumundan Soy KütükBelgesi (Şeceresi) yok.

(B Tipi Kayıt)

Köpeklerini ilk defa kayıt altına almak isteyen köpek sahipleri  köpeklerini bulundukları şehirde veya yakın yerdeki kayıt yetkilisine veya ilgili hakeme götürerek inceletmeleri ve kayıt evrakı tanzim ettirerek kayıt ettirebilir. Kayıt esnasında veteriner hekim tarafından takılmak üzere köpeğin kimlik numarası olacak bir chip teslim edilir. Kayıt yetkililerinin isimlerini ana sayfada,hakem listesini hakemler bölümünde bulabilirsiniz.

secere-kinolojiKöpeğimi kayıt ettirirken ne kadar ücret ödeyeceğim ?

Kayıt ücreti      125.- TL (Chipli veya chipsiz)

Toplam            125.- TL

 

 

Köpeğimin FCI üyesi bir kinoloji kurumundan Export Soy Kütük Belgesi (Şeceresi) var.  (A Tipi Kayıt)

Eğer köpeğiniz FCI ya da FCI tarafından tanınan bir kuruluşa ait şeceresine sahipse ve köpek sahibi köpeğini KIF ’a kayıt ettirmek isterse Export şecere  ile asıl şecerenin fotokopisi ve aslı ile birlikte kayıt için başvurur, köpek KIF soy kütüğüne kayıt edilir ancak KIF şeceresi verilmez, orijinal şecerenin üzerine kayıt numarası yazılır ve fotokopi ve diğer kayıt belgesi KIF dosyalarına kaldırılır.

Köpeğimi kayıt ettirirken ne kadar ücret ödeyeceğim ?

Kayıt ücreti      125.- TL (Chipli veya chipsiz)

Toplam            125.- TL

Köpeğimi kayıt ettirdim ne olacak ?

Köpeğinizi KIF e kayıt ettirmekle köpeğiniz için bir “Soy Kütük Belgesine” (Şecere)sahip oldunuz.Aldığınız belge FCI ‘ a (Uluslar arası Kinoloji Federasyonu) üye 86 ülke ile birlikte İngiltere ve ABD de tanınan bir belgeye sahip oldunuz. Bundan sonra köpeğinizi üretmek istediğiniz takdirde KIF in düzenlediği bir Irk yarışmasında hakem değerlendirmesinde veya kayıt esnasında bir hakeme değerlendirme yaptırarak ilgili Hakem’ den en az “İYİ” notu alması gerekmektedir.

 

Köpeğimi eşlemek ve şecereli yavrulara sahip olmak istiyorum.ne yapmak gerekir ?

Erkek köpekler en erken 18 ay,dişi köpekler de en erken 15 ay sınırını tamamlamadan çiftleştirilemezler.

Dişilerde en sık 12 ayda bir yavru alınabilir,erkek köpekler aynı sene içinde en çok 6 kez eşleşebilir.

Erkek köpeklerde eşleşme yaş sınırı 9(dokuz),dişi köpeklerde 8 (sekiz) dir.

Bütün bu şartlara uyduktan sonra sıra köpeğinizi eşlemeye geldi.Yine KIF kayıtlı bir köpek ile eşlemeniz gerekmektedir.

 

Eşleşme Anlaşması Yapacaksınız. KIF soy kütüğüne kayıtlı iki köpek eşleştirilmek istendiğinde sahipleri tarafından doldurulan bir belgedir ve 4 kopya halinde bulunur. Üzerinde erkek ve dişi köpeklere ait bilgiler ve sahiplerinin yavru paylaşımı konusundaki anlaşmalarını içeren yazılar ve imzaları vardır. Bir kopyası erkek köpek sahibinde, biri dişi köpek sahibinde kalır, biri ilgili ırk derneğine ve sonuncusu da KIF ’a yollanır.

 

Yavrular doğdu ne yapacağım ?

Doğum Teyit Formu Düzenlenecek . Eşleşme anlaşması yapılan köpeklerin doğum tarihinde dişi köpek sahibi yetkili ırk derneğini ya da federasyonu arayarak doğumu bildirir. Yetkili kişi ilk bir hafta içinde yavruları ana altında görmek için gider ve her bir yavruyu inceleyerek özelliklerini, renklerini,cinslerini,adlarını ve işaretlerini yazar. Daha sonra 8. hafta içinde tekrar gider ve incelemeyi tekrarlayarak köpeklere çip takar ve tüm bu bilgileri Doğum Teyit Formuna ikinci kez işleyerek KIF ’a yollar ,yavrulara KIF şeceresi düzenlenerek dişi sahibine yollanır.

 

ATipi Kayıt Nedir? 

A tipi kayıt demek köpeğin en az 3 kuşaksoy ağacını gösteren bir belgeye sahip olduğunu gösteriyor olması anlamına gelir.

 

BTipi Kayıt Nedir? 

Eğer köpeğin 3 kuşak öncesi ebeveynlerini gösteren bir belgesi yok ise ve köpek saf ise bu köpek ırk olarak kayıt edilir ve köpek için B TİPİ denilen yani 3 kuşak bilgilerini değil de sadece kendi bilgilerini gösteren bir şecere hazırlanır. Bu ve bunun gibi köpeklerin eşleşmesiyle 3 kuşak sonra yavrular şecerede ki boş yerleri doldurmuş olarak  A TİPİ şecere almaya hak kazanmış olurlar.

Özhan

Özhan

Köpek DOSTU Hayatını köpekler olmadan yaşamak istemeyen,bu meslegi iş ve para için degil huzur bulduğu için yapan köpek egitim ve rehabilitasyonu üzerine çesitli çalismalar, araştirmalar yapan hayvanlar için çok daha güzel bir dünya düşleyen 32 yaşında ATATÜRKCÜ Memleket Sevdalisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir