Distemper Gençlik Hastalığı

GENÇLİK HASTALIĞI NEDİR ?

Distemper yani Gençlik hastalıgı bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır.Hastalıga etken morbili virüsüdür.Distemper gençlik hastalıgı adını taşıdıgı için sadece yavru köpeklerde görüldügü düşünülür ama yetişkin köpekler icinde tehlikeli ve bulaşıcıdır.

GENÇLİK HASTALIĞI NASIL BULAŞIR ?

Özellikle dışkı yoluyla bulaşan hastalık tüm vücut atıkları ile bulaşabilir.Hastalıgı atlatmış köpekler bir kaç hafta daha virüsü yaymaya devam eder.Eger bu hastalıktan ölmüş bir köpeginiz varsa ve yeni bir köpek almayı düşünüyorsanız iyi bir dezenfeksiyon sonrası bir kac hafta zaman gecmesini bekleyip hastalıgın etken maddesinin temizlendiginden emin olun.

HASTALIĞIN GELİŞİM SÜRECİ

gemclik-hastaligiDistemper yani diger adıyla gençlik hastalıgı alt solunum yolları ve baglı olarak lenf bezlerindeki makrofajlarda gelişir.Çogalan virüs merkez sinir sistemine ve epitel dokuya hızla yayılır.

Hastalık çeşitli formlarda gözlemlenir;

Göz formu – Solunum formu – Deri formu – Sindirim formu -Sinirsel formu.

Hastalık degişik formlarda oldugu için bazen ilk etapta bir belirti göstermez.Bu durumlarda teşhis güçleşir.

Sistemik enfeksiyon halinde

Burun ve göz ilk zamanlar normaldir ama ilerleyen hastalıkla akıntılar iltihaplanır.

Kuru öksürük zamanla kuvvetlenir.

İshal ve Kusma

Su kaybı

Depresyon

Bazı vakalarda bagırsak dügümlenmesi görülmektedir.

Hastalık Sinirsel Formda ise;

Genel olarak sistemik form geçtikten sonra başlar.

Davranış degişikligi.

Yürüme ve hareketlerde zorluk.

Kısmi veya genel felç.

Agız,göz,ayaklarda ritmik titreme.

GENÇLİK HASTALIGI DİSTEMPER TEDAVİ

Hastalıgın tedavisi teşhis konuldugu an başlamalı zaman kaybedilmemelidir.Hastalıgın tedavisi bir klinik veya hastahanede yapılmalı mutlaka uzman bir veteriner hekim kontrolunde olmalıdır.Hastalıgın tedavi yöntemi hastalıgın  ilerledigi forma göre şekillenmeli su kayıpları icin serum takviyesi iltihap akıntıları icin antibiyotik tedavisi ve bağışıklık sistemini güçlendirici ilaclar ve vitaminler kullanılmalıdır.

Sinirsel formun göründügü hastalarda iyileşme olasılıgı hayli düşüktür.

Aşılama en iyi önlemdir.Köpeklerinizi mutlaka düzenli olarak aşılatın.Gençlik hastalıgı için asılama bagısıklık sistemi zayıf ve ateşi olan yavrulara yapılmaz.

 

Özhan

Özhan

Köpek DOSTU Hayatını köpekler olmadan yaşamak istemeyen,bu meslegi iş ve para için degil huzur bulduğu için yapan köpek egitim ve rehabilitasyonu üzerine çesitli çalismalar, araştirmalar yapan hayvanlar için çok daha güzel bir dünya düşleyen 32 yaşında ATATÜRKCÜ Memleket Sevdalisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir