Köpeklerde Göz Akıntısı

Köpek sahipleri köpeklerinin göz altlarında olan akıntı lekelerinden sikayetcidir.Özellikle beyaz renk köpeklerde bariz ve kötü görünümlü bir leke oluşur.Peki bu akıntının sebebi nedir neden sürekli böyle bir akıntı söz konusur derseniz bu doğal bir durumdur.Göz kendisini korumak için belirli oranda göz yaşı salgılar ve gözü dış etkenlere karşı korumaya almış olur.

Göz yaşı akıntısı aşırı işe burda çeşitli faktörler olabilir.

 • Irksal göz yaşı akıntısı
 • Dış etkenlere bağlı akıntılar
 • Göz hastalıkları ile olan akıntılar

IRKSAL AKINTI:Bazı ırklarda göz yaşı salgısının fazla olması ırka has genetik bir durumdur ve sürekli görünmektedir.Örnek olarak :Terrier cinsi köpekler , İngiliz Buldoglar gibi.

DIŞ ETKENLERE BAĞLI AKINTILAR:Dış etkenler fiziksel ve kimyasal olabilir.Fiziksel etken olarak Hava şartları rüzgar ,toz gibi etkenlerdir.Fiziksel etken olarak bazı köpeklerde göz kapağı sorunlarıda aşırı göz yaşı salgısına sebebdir.

Kimyasal etkenler olarak Duman ve gazlar dır.Gaz ve dumana maruz kalan gözde  kuruma ardındanda aşırı akıntı oluşacaktır.

GÖZ HASTALIKLARI İLE OLAN AKINTI:Bu başlığa giren etkenleri sööyle sıralayabiliriz:

Göz kapağı problemleri

Göz yaşı bezinde oluşan enfeksiyon

Göz ve çevresinde olusan enfeksiyon

Göz yaşı bezini tetikleyen travmatik durumlar

Göz yaşı bezinden burun boşluğuna çıkan kanalda tıkanma veya daralma

kopeklerde-goz-akintilariEğer köpeğinizde normalden fazla bir akıntı oluşmaya başlamışsa ve bu akıntının rengi yeşilimsi veya sarımsı ise köpeğinizin göz veya çevresinde enfeksiyonel veya başka bir rahatsızlık  olabilir.Köpeğinizi yaşı, köpeğinizin ırkı ve göze gelen yabancı cisimler gözyaşlarının fazla miktarda akmasına neden olabilmektedir. Köpeğinizin gözüne gelen yabancı cisimler geldiğinde göz kendini korumaya almak için daha fazla yaş üreteceğinden sizin de köpeğinizin gözünde normalden daha fazla yaş görmeniz doğal bir durumdur.Eğer köpeğinizin göz kapağından kaynaklı aşırı bir akıntı oluşuyorsa genelde bu sorunun tedavisi operatif yöntemlerle yapılmaktadır.

Genetik bir ırk özelliği olarak görülebilen ve bezin aşırı çalışması sonucu görülen göz yaşı akıntılarında ise düzenli olarak göz temizliği yapmak oluşabilecek problemleri önleme açısından önemlidir.

GÖZ TEMİZLİGİ VE BAKIMI

Özellikle basık suratlı köpeklerde göz temizliği önem taşır.Bu fiziksel özelliğe sahip köpeklerin burun delikleri ve göz yaşı kanalları arasındaki bağlantı zayıftır.Bu sebeble aşırı göz akıntısı olabilir ve akıntı olan yerde enfeksiyon oluşabilir.Köpeklerin gözlerinin temizliğinin sağlanması iltihabı önler. Bu yüzden köpeklerin gözlerinin kontrolü önemlidir.Göz ve çevresini temizlemek için satılan losyonlarla veya ılık su ile düzenli temizleyebilirsiniz.

Özhan

Özhan

Köpek DOSTU Hayatını köpekler olmadan yaşamak istemeyen,bu meslegi iş ve para için degil huzur bulduğu için yapan köpek egitim ve rehabilitasyonu üzerine çesitli çalismalar, araştirmalar yapan hayvanlar için çok daha güzel bir dünya düşleyen 32 yaşında ATATÜRKCÜ Memleket Sevdalisi.

Köpeklerde Göz Akıntısı” için 2 yorum

 • Avatar
  16 Nisan 2017 tarihinde, saat 11:23
  Permalink

  Merhaba
  Göz temizliğii için losyonlar yerine çay kullanılabilir mi ?

  Yanıtla
  • Özhan
   18 Nisan 2017 tarihinde, saat 21:23
   Permalink

   Kullanılabilir ılık suylada yapılabilir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir