Köpeklerde Malassimilasyon Sendromu

Köpeklerde oluşan ince bağırsak ishallerinin en önemli nedenlerinden biri olarak gösterilen Malassimilasyon sendromu, sindirim sisteminde oluşan bir probleme bağlı olarak gelişir. Genel olarak ince bağırsaklarda ortaya çıkan sindirim bozukluklarının oluşturduğu bir tablo olarak göze çarpar. İki farklı şekli bulunan bu hastalığı, maldigestion sendromu yani sindirim bozukluğu sendromu ve malabsorbsiyon sendromu yani emilim bozukluğu sendromu olarak değerlendirmek gerekir.

Maldigestion Sendromu

Maldigestion sendromu en fazla pankreas yetmezliği nedeniyle ortaya çıksa da karaciğer yetmezliği, safra kanalında tıkanmalar ve buna bağlı safra asidi yetmezliği nedeniyle de ortaya çıkabilir. İnce bağırsağın sindirim enzimlerindeki eksiklikte, sindirim sisteminde bozukluklar ortaya çıkarabilmektedir. Sebepleri farklı olsa da Maldigestion sendromu sonuç olarak köpekte ince bağırsak ishalinin yani Malassimilasyon Sendromuna sebep olur.

Malabsorbsiyon sendromu

Gıdaların bağırsaklarda yetersiz olarak emilimine Malabsorbsiyon Sendromu diğer bir deyişle, emilim bozukluğu adı verilir. Bağırsak kanalında meydana gelen bozulmalar ve besinlerin emilimindeki bozulmalar bu sendromun oluşmasına neden olur. Sonuç yine Köpekte Malassimilasyon sendromu olur.

Hastalık Belirtileri

Bu tip hastalıklarda kilo kaybı ve ishal en sık rastlanan semptomlardan biri olarak göze çarpar. Yağlı dışkı, yetersiz sindirim nedeni ile ortaya çıkan bir diğer bulgudur. Yine dışkı miktarında artış ve kötü kokulu dışkı, açık renkli çamurumsu dışkı, Malassimilasyon sendromunun belirtileri arasında sayılabilir. Malassimilasyon sendromu, genç köpeklerin gelişimini de engelleyen yetersiz beslenmenin yanında su kaybına da yol açan tehlikeli bir hastalıktır.

Hastalığın Tedavisi

Malassimilasyon sendromunda hastalığa neden olan etkeni bulmak tedavi için büyük önem taşır. Genel olarak tedavilere olumlu cevap veren bir hastalıktır. Ancak hastalık etkeninin tümör oluşumları olması durumunda kötü sonuçlarla karşılaşılabilir. Yine lenf damarları iç çapının, tıkanmaya bağlı olarak genişlemesi anlamına gelen lenfangiektazi görülmesi durumunda, hastalık; tedavi edilmesi güç bir hal alır. Tedavisi oldukça zor olan bu tarz hastalıklardan kaynaklanmadığı sürece, Malassimilasyon etkeni ortadan kalkınca semptomlar da düzelir. Kalıcı tedavinin yanında, su kaybı ve elektrolit dengesinin korunması için damardan sıvı, besin ve elektrolit takviyeleri tedaviye yardımcı olan çok önemli unsurlardır.

Özhan

Özhan

Köpek DOSTU Hayatını köpekler olmadan yaşamak istemeyen,bu meslegi iş ve para için degil huzur bulduğu için yapan köpek egitim ve rehabilitasyonu üzerine çesitli çalismalar, araştirmalar yapan hayvanlar için çok daha güzel bir dünya düşleyen 32 yaşında ATATÜRKCÜ Memleket Sevdalisi.

Köpeklerde Malassimilasyon Sendromu” için 2 yorum

 • Avatar
  10 Ocak 2017 tarihinde, saat 12:03
  Permalink

  Teşekkürler özhan hocam

  Yanıtla
  • Özhan
   30 Ocak 2017 tarihinde, saat 10:26
   Permalink

   Ben Teşekkür ederim dostum.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir