Mikroçip ( Elektronik Kimlik ) Nedir ?

Mikroçip ( Elektronik Kimlik ) Nedir ?

Tüm dünyada sayıları her geçen gün artış gösteren mikroçip uygulaması , ülkemizde de veteriner hekimleri tarafından ilgiyle karşılanarak kullanılmaya başlandı.Bünyesinde bir kod numarası barındıran özel mikroçipler , pet hayvanın deri altına özel enjektörü ile yerleştirilmektedir. Mikroçipin barındırdığı kimlik numarası bir veritabanına kaydedilmekte ve petle ilgili bilgiler bu veritabanına girilmektedir. Özel mikroçip okuyucular ile ( bir tarayıcı kullanılarak deriye temas gerektirmeden rahatlıkla okunabilir ve asla hissedilmez. Okuma süresi 40 – 80 milisaniye arasında değişmektedir. ) hayvanın kimliği tespit edilmekte ve gerekli bilgilere ulaşılmaktadır. Böylece kaybolan hayvanlar kolayca sahiplerine kavuşturulmakta ve sahipsiz sokak hayvanlarına uygulanan kuduz aşıları ve kısırlaştırma gibi işlemler takip edilebilmektedir.

ISO 11784 – 11785 standartlarında üretilen ve bir pirinç tanesi büyüklüğünde , non-toksik ve biyo-uyumlu olan mikroçipler , pet hayvana bir aşı uygulaması gibi kısa bir süre içinde uygulanmaktadır. Uygulandığı hayvanın deri altı bağ dokusuyla da kısa sürede kaynaşarak hayvana hayatı boyunca hiçbir rahatsızlık vermemektedir.

Hangi hayvanda nasıl uygulanmalı ?

Dünya küçük hayvan veteriner hekimler birliği ( WSAVA ) mikroçip alt komitesi mikroçip implantasyon yerleri ve okuyucu performansının güçlendirilmesi için tavsiyelerde bulunmuştur. Aseptik enjeksiyon tekniği uygulanmasını önermiş ve lokal anestezik kullanımını veteriner hekimin inisiyatifine bırakmıştır.
Pet hayvanları için tavsiye edilen implantasyon yerleri ; cinsiyet tayini söz konusu değilse, bilateral olarak simetrik yapılı türlerde mikroçip sol tarafa yerleştirilmeli, aksi taktirde erkeklerde sol, dişilerde ise sağ tarafa yerleştirilmelidir.
Diğer hayvanlarda implantasyon yerleri;
Çiftlik hayvanları ( inek, koyun, keçi, domuz vb etinden faydalanılan hayvanlarda); sol kulağın tabanında kıkırdağın üzerine deri altı yerleştirilmeli,
At; ense ligamentinin ortasında bir yere implantasyon yapılabilir,
Tavşan; bel bölgesinin sol tarafına deri altı yerleştirilmeli,
Kuşlar; 5.5 kg olgun canlı ağırlıkta ve uzun bacaklılarda boynun tabanında deri altı, 5.5 kg’ dan az ağırlıkta olanlarda sol göğüs kası içine ve aşağı doğru yerleştirilmeli; implantasyon yerinin kapatılması için doku yapışkanı ya da dikiş kullanılmalıdır,
Timsahlar; enseye doğru deri altı uygulanmalı,
Yılanlar; boynun sol tarafına baş uzunluğunun iki katı mesafe arkaya deri altı uygulanmalı.

Dikkat Edilmesi Gerekenler :

Okuyucular elektromanyetik enerji yayıp aldıklarından dolayı , diğer elektronik malzeme ve metal nesnelerden etkilenebilir. Okuyucunun elektronik malzemeden uzaklığının en az 1 m olmasına çalışılmalıdır. Metal masalar üzerinde ve tasma takılı iken tarama ya da okuma yapılmamalıdır. Bütün mikroçipli hayvanlar yılda bir kez çipin yerinde olduğu ve çalıştığından emin olmak için taramadan geçirilmelidir.

Ve sonuç olarak;

Avrupa’ da birçok ülke tarafından mikroçip implantasyonu mecbur tutulmaktadır.Avrupa Birliği tarafından da tavsiye edilen bu uygulama kısa bir süre sonra tüm Avrupa Birliği ülkelerinde mecbur bir uygulama olacaktır. Mikroçip uygulamasının mecburi tutulduğu tüm ülkelerde ülkeye giren pet gümrük kapılarında kayıt altına alınmaktadır. Kayıt altına alınacak olan tüm hayvanların ISO standartlarına uygun bir mikroçip taşıması istenmektedir.
Uluslararası dolaşım konusunda en geçerli belge petinizin sağlık karnesidir. Fakat petiniz mikroçip taşımıyorsa petinizle sağlık karnesi arasında bir bağlantı kurulamayacak ve sağlık karnesinin dahi pete ait olduğu ispatlanamayacaktır.
Günümüzde yaygın olarak kullanılan kulak küpesi ve dövme gibi alternatif kimlikler , zaman içerisinde kırılma , düşme , kimlik numarasının net olarak okunamaması gibi dezavantajlar taşımaktadır ve bu nedenle de ihtiyaca tam olarak cevap verememektedir.Ayrıca bu sistemlerde aynı numaranın birden fazla hayvana verilebilme riski söz konusudur. Aynı bölge içinde bir kontrol sağlansa bile hayvan hareketleri nedeniyle bir bölgeden diğer bölgeye geçişler söz konusu olduğunda kimlik numarası tek olmaktan çıkmaktadır. Oysa ki mikroçip kimlik numarası dünyada tek olma garantisi taşımaktadır

Özhan

Özhan

Köpek DOSTU Hayatını köpekler olmadan yaşamak istemeyen,bu meslegi iş ve para için degil huzur bulduğu için yapan köpek egitim ve rehabilitasyonu üzerine çesitli çalismalar, araştirmalar yapan hayvanlar için çok daha güzel bir dünya düşleyen 32 yaşında ATATÜRKCÜ Memleket Sevdalisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir