Köpeğim Kuru Mama Yemiyor

Beslenme tüm canlılarda oldugu gibi köpekler içinde çok önemlidir.Köpeginiz anne sütünden kesildikten sonra sizin belirlediginiz beslenme düzeninde yaşamına devam eder.Dogru ve kaliteli bir beslenme köpeginizin saglıklı ve uzun bir yaşam sürmesini saglar.

Köpeğinizin beslenmesi için çeşitli alternatifler mevcuttur.

Kuru mamalar

Konserve mamalar

Barf diyeti

Ev yemekleri (önerilmez)

KÖPEGİM KURU MAMA YEMİYOR

Köpekler genel olarak yemek yemegi severler ama bazen köpek sahipleri köpeklerinin kuru mama yememelerindenyavru-kopek-kuru-mama sikayetçi olurlar.Köpek iştah açıcı bir mama onun damak tadına göre olmalıdır.Köpegin kuru mama yememesinin bazı sebebleri vardır.yavru bir köpeginiz varsa ve ona farklı yiyecek seçenekleri sunuyorsanız kuru mama verdiginizde yememesi normaldir.Ev yemekleri kuru mamalardan daha lezzetli gelir ama saglık açısından asla önermedigimiz bir beslenme yöntemidir.Kaliteli bir kuru mama köpeginizin tüm besin ihtiyacını karşılamak üzere formüle edilir.Köpeklerin en sevdigi mama lar genelde kuzu etli pirinçli-balıklı mamalardır.Köpek kilo alması için iyi bir gelişim saglaması için mamasını severek ve gerekli miktarda yemelidir.

Sürekli degişik gıdalar vermek

Köpeginizin mamasını begenmemesi

Köpeginizin yedigi mamadan sıkılması

Sıcak hava etkisi

İstahsızlık ve kuru mama yememesi farklı bir durumdur.Köpeginiz tüm gıdalara karşı isteksizse veteriner hekiminize danışınız.

KÖPEGİNİZİ KURU MAMAYA ALIŞTIRMAK

Köpek maması nasıl hazırlanır.

Kuru mama yemeyen köpeginizi kuru mamaya alıştırmak sizin elinizdedir.Bu durum sizin kararlılıgınız ile orantılıdır.Hiç bir canlı saglıksal bir problemi yokken ve tüketebilecegi bir gıda varken açlıgı tercih etmez.Köpeginiz kuru mama yememekte inat ediyorsa:

Mamayı sürekli köpeginizin önünde tutmayın.

Mama saatlerini düzenleyin ve her gün belirli saatlerde besleme yapın.

Köpeginiz verdiginiz mamayı 30 dakkika yarım saatte tüketmediyse mamayı önünden alın ve diger ögün saatine kadar farklı gıdalarla onu beslemeyin.

Tekrar mama saatinde mamasını verin ve yine yarım saat kuralını uygulayın.

Köpeginiz daha küçükse ilk baslarda dişler birazdaha gelişene kadar ve mamaya alışana kadar kuru mamasını ıslatarak verebilirsiniz.( su,et suyu,tavuk suyu) Zamanla ıslatma işlemini azaltarak kesin.

Islatma işlemini asla süt ile yapmayın ! Süt içinde bulunan laktoz köpeginiz için zararlıdır.

İnat eden köpeginize kuru mama yedirmek icin mamasına biraz yaş mama ilave edin ve zamanla ilave ettiginiz yaş mama oranını azaltın.

Köpegim bu ögünunde hiç birşey yemedi aç kaldı diye endişelenip farklı gıdalar verirseniz asla kuru mamaya alıştıramazsınız.

Köpeginiz kuru mamanın tadını ve kokusunu begenmedigi için yemiyor olabilir farklı mamlar deneyin.

Alıştıgı mama dışında mama vermekte köpeginizi mamadan uzaklaştırabilir.Sevdigi bir mama varsa degiştirmeyin.

Köpekler disiplinli beslenme düzenlerini severler.

 

 

 

 

Özhan

Özhan

Köpek DOSTU Hayatını köpekler olmadan yaşamak istemeyen,bu meslegi iş ve para için degil huzur bulduğu için yapan köpek egitim ve rehabilitasyonu üzerine çesitli çalismalar, araştirmalar yapan hayvanlar için çok daha güzel bir dünya düşleyen 32 yaşında ATATÜRKCÜ Memleket Sevdalisi.

Köpeğim Kuru Mama Yemiyor” için 2 yorum

 • Avatar
  16 Nisan 2017 tarihinde, saat 11:25
  Permalink

  Bizde mama sorununu uzun süredir yaşıyorduk sayenizde çözüm bulduk teşekkür ederiz.

  Yanıtla
  • Özhan
   18 Nisan 2017 tarihinde, saat 21:22
   Permalink

   Gerekli disiplin saglandıgında birçok sorun çözüme ulasır Fatma hnm önemli olan disiplin ve sevgiyi ayırt etmek ve ikisinide uygulamaktır.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir