Temel itaat Eğitimi

Ankara Köpek Eğitimi Temel itaat Eğitimi Nedir

Temel itaat eğitimi her köpeğin alması gereken bir eğitim programıdır.Köpekler sürü piskolojisi ile yaşarlar bu eğitimde köpekle sahibi arasindaki liderlik problemi ortadan kalkar.Temel itaat eğitimi günlük yaşantımızda en sık kullanacağımız komutlari içeir.

Temel itaat eğitimi hangi komutları kapsar ?

İzle – yavaş izle – hızlı izle – otur – yat – otur bekle – yat bekle – yerine geç – afferin – hayır ve paydos  komutlarını icerir.

İZLE KOMUTU

İzle komutu ile köpeğiniz sizin hareketlerinizi takip eder,köpek sizin sol tarafınızda(istenirse sağ tarafa alınabilir)sizi geçmeyecek sekilde diz hizanızda yürür.

OTUR KOMUTU

Köpeğinize otur komutu verdiginizde köpek sizin sol tarafınızda kalça yerde burun karşıya bakacak sekilde nizami bir biçimde oturur ve bekler.İkinci bir komut gelene kadar köpeğiniz oturur pozisyonda bekler.

YAT KOMUTU

Köpeğiniz otur komutundayken yat komutu ile yatar ve ikinci bir komuta kadar pozisyonunu bozmaz.Sol tarafınızda sizi gecmeyecek sekilde beklemede kalacaktır.

YERİNE GEÇ

Köpeginiz yürürken sizin geriye donüsünüzde  veya otur komutundayken yada paydos komutundayken yerine geç komutu ile arkanızdan geçerek sol tarafınızda diz hizanizda yerini alır.

HAYIR KOMUTU

Hayır komutu köpeginizin olumsuz davranışı kavrayacagı komuttur.Yapmasını istemediginiz bir harekette hayır komutu verildiginde köpek odaklandıgı ugraştıgı ne varsa duracak ve bırakacaktır.

PAYDOS KOMUTU

Bu komut köpeginize bir ödül komutudur.Paydos komutu verildiginde köpeginiz komuttan çıkacak ve serbest olacaktır yani zıplayacak koşacak oynayacak vs kısacası paydos komutu köpeginiz için bir tenefüs diyebiliriz.

Köpek egitimi temel itaat egitimi her yaşta her ırkın alması gereken bir egitim programıdır.Temel itaat egitimi ile köpeginiz davranış bozukluklarından uzaklaşacak sosyalleşecek ve sizin yaşantınıza uyumlu hale gelecektir.

Temel itaat sevk kayisi ile yapılan bir egitim sistemidir.Köpek her sartta itaat etmeli sadece sakin yalnız oldugunuzda degil kalabalık ortamlarda asiri gürültüde farklı hayvanların bulundugu ortamlardada itaat etmelidir.Egitim icin en uygun dönem üç bucuk dört aylık dönemdir.Köpeklerde akli yeterlilik bu donemde baslar bu surecte verilen egitim cok daha kısa sürecek ve basarıya ulasacaktır.Egitim süreci eger köpegin bir karakter sorunu yoksa (agrasiflik korkaklik vs ) ırkına ve yasina baglı olarak ortalama 4 – 6 hafta sürmektedir.

Temel itaat programi her ırk ve her yas köpegin alabilecegi ve mutlaka almasi gereken bir egitim programıdır.