Alman Coban Köpegi

Alman çoban köpeği veya Alman kurdu, Almanya kökenli bir köpek ırkıdır. Türkçe de bazen kurt köpeği olarak da anılırlar. Büyük, atletik ve güçlü olduğu kadar zeki olması, doğru yetiştirildiğinde bu köpeği mükemmel bir aile veya koruma, yahut iş köpeğine dönüştürür. Alman kurtları ikiye ayrılır; iş köpekleri ve şov köpekleri denilen iki farklı versiyonu vardır. İş köpeği olarak üretilen alman kurtları daha yüksek bir kalçaya ve daha uzun bacaklara sahiptirler. Show için üretilen köpekler ise daha alçak bir kalça, adaleli bir vücuda ve çok gösterişli bir posta sahip olurlar. Alman kurtların da en sık rastlanan hastalık kalça çıkığı(kalça displazisi) olarak bilinen eklem rahatsızlığıdır. Ayrıca alman kurtları çok hassas bir mideye sahip oldukları için özel bir diyet ile veya içeresinde fazla çeşit olmayan, aynı zamanda köpeğin alerjisinin bulunmadığı mamalar ile beslenmelidir. Alman kurtları dünyada en çok tercih edilen ırklar arasındadır. İş köpeği olarak, asker ve polis köpeği olarak kullanılmaktadır.

Karakter yapısı

Çok akıllı, bağlı, itaatkar, cesur ve koruyucu yapıda olurlar. Korkusuz olması ile meşhurdur ancak asla saldırgan olmazlar.Sadık olmaları onların çok iyi bir arkadaş olmasına yol açar. İyi gözlemci bir köpektir. Farklı yaşam tarzlarına uyumlu olma özellikleri vardır.

Yaşam ortamı

Yeterli egzersiz yapıldığında apartmanda da yaşayabilmektedir. Bahçeli evlerde de rahatlıkla yaşayabilirler

Eğitim

Yeni hareketler öğrenmeye meyilli, istekli köpeklerdir. Sahiplerinin sesine hassas olurlar. Öğrenmeye esnek olmaları onları köpek sporları da dahil bir çok aktivite için makul hale getirir.

Egzersiz ihtiyacı

İtaat ve polis çalışmalarını yaparken çok mutlu olurlar. Küçükken çok fazla egzersiz yapmaları eklem, kemik ve kaslara zararlı olabilir. Onun için oynayabileceği bir bahçe ister, ancak gerekirse apartman hayatına uyum sağlayabilir.

Bakımı

Haftada bir kere fırçayla taranmalıdır. Tüy dökümü sırasında özel bir tarak gerekir. Şişliği önlemek için günlük beslenmeleri gün içine yayılmalıdır.

Tüy yapısı

Üç çeşit vardır: Kalın-kısa, kalın uzun ve dalgalı uzun tüylü olanlar. Uzun tüylü olanların iki tüy katmanı olmayabilir. Alman Çoban Köpeği prototipi koyu ten rengi; yüzünde siyah maske ve sırtında siyah lekeden oluşur. Diğer bir yandan Alman Çoban Köpekleri siyah, gri, kahverengi, sarı gibi tek renk; yada siyah-beyaz-kahverengi yada kahverengi yerine kirmizi olabilecek şekilde üç renk olabilir. Samur; ayakta siyah işaretler şeklinde renkleri olabilir. Bu cins köpekler beyaz olmazlar; bazı ülkelerde beyaz olanları farklı bir cins olarak değerlendirilir.

Kökeni

Alman Çoban Köpeği (German Shepherd Dog (GSP), Alman Çoban, Alsatian, Deutsher Schaferhund; hatta Polis köpeği olarak da bilinir) 19. yüzyılın başlarında ve 20. yuzyılın sonlarında tam bir koyun köpeği üretmek amaçlı üretilmiştir. Genel olarak bilinenin aksine kurt ile hiç bir alakası yoktur. Alman üreticilerin amacı cesur, akıllı ve koyunları iyi güdebilecek, kuvvetli koşabilecek bir köpek cinsi elde etmekti. Atik ve kuvvetli bir köpek elde ettikten sonra Alman Çobak Köpeği koruma ve polis işindeki yeteneğini kısa zamanda ıspatlamıştır. 1. Dünya Savaşı esnasında ismi Alsatian olarak değişmiştir (Alsatia kelimesi Fransız bölgesinde Almanca bir kelimedir) Böylelikle olası Alman düşmanlığına karşı bu türü korumak amaçlanmıştır. Alman Çoban Köpekleri; izleyicileri 12 feet yüksekliğe zıplamak gibi yetenekleriyle etkileyen sinema yıldızı Rin Tin Tin ile en ünlü cins köpek olma özelliği kazanmıştır.Rin Tin Tin’in özel bir aşçı tarafından hazırlanan domuz fleto biftekleri ile beslendiği bilinir. Artık ülkenin en ünlü köpek cinsi olmasa da populer bir koruma, polis, rehber, arama-kurtarma ve uyuşturucu tespit etme köpeğidir.

Diğer Adları

Alsatian, Deutscher Schaferhund, German Shepherd Dog, Alman Kurt Köpeği, Alman Kurdu


Renkleri

Beyaz haricindeki çoban köpeği renkleri


Çıkış Yeri

Almanya


Çıkış Tarihi

1800’ler


Familya

çiftlik köpeği, çoban köpeği


Orjinal İşlevi

Koyun çobanı, koruma, polis köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Yasadışı malları bulma, rehber, çoban köpeği yarışmaları, koruma, polis köpeği


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

34-43/34-43 kg


Boy (Erkek/Dişi)

61-66/56-61 cm