Alman Spanieli

Alman köpek üreticisi Frederick Roberth tarafından 1900’lerin başında geliştirildiler,atalarının kökeni bilinmemektedir.

Sağlam yapılı,orta boyutlarda köpeklerdir,sahibine karşı duygulu olurlar son derece itaatkardırlar.Av yaptıkları zamanlar içinde katı,inatçıdırlar.En zor arazi koşullarında avlanabilirler,tiki ve yaban tavşanı avında uzmandırlar.,karlı arazilerde,çamurla kaplı sulak arazilerde avlanmaya uygundurlar.

Temel Özellikleri

Geniş yüzlü, sağlam yapılı, orta boyutlu bir köpektir. Efendisine karşı duygulu ve itaatkardır, ancak av alanında şiddetli, katı ve inatçı bir yapısı vardır. Avının gırtlağına atılır.

Neler Yapar?
En çetin arazilerde, özellikle tilki ve yaban tavşanı avında kullanılır. Karlarla kaplı, çamurlu ve sulak arazilerde avlanmanın üstesinden kolayca gelebilir.

Avın varlığını farkedince durur, oturur ve avcıyı uyarır. özellikle cesur ve dayanıklı bir köpektir.

Kökeni
1900’lerin başında, Alman Köpek Yetiştiricisi Frederick Roberth tarafından geliştirildi. Roberth, ava yatkın küçük ve orta büyüklükte uzun tüylü köpekleri çiftleştirmiştir. Ancak, ortaya çıkan birleşimin tam olarak nasıl elde edildiği ve hangi köpek türlerinden yararlanıldığı bir sır olarak kalmıştır.

Diğer AdlarıDeutscher Wachtelhund, Alman Spanyeli


RenkleriSiyah üzerine sarımsı kahverengi, kestane ve geyik kırmızısı bölgeler olabilir.


Çıkış YeriAlmanya


Çıkış Tarihi1900’ler


FamilyaAv köpeği (silah), avı getiren köpek


Orjinal İşleviKoklayarak iz sürer, avı bulur, getirir, işaret eder


Günümüzdeki İşleviTilki, yaban tavşanı avı, av köpeği


Ortalama Ömrü12-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)18-22/19-21 kg


Boy (Erkek/Dişi)40-50/37-47 cm