Köpeklerde Raşitizm

Raşitizm özellikle gelişme çağında ki köpeklerde sık görülen bir hastalıktır.Tedavisi mümkün olan bu rahatsızlık göz ardı edilmemeli gecikmeden tedaviye başlanmalıdır.

Köpeklerde raşitizm hastalığı nedir ?

Genelde büyüme çağında ki genç köpeklerde sık görülen bir kemik hastalığıdır raşitizm.Gelişim bozukluğundan kaynaklanan kemiklerin gelişememesi ile ortaya çıkan bir rahatsizliktır.Hastalığın ilerlemesi ile kemiklerde deformasyon eğrilik hatta kolay kırılma gibi problemler ortaya çıkmaktadır.

Raşitizm hastalığının nedenleri nelerdir ?

Bu hastalığın ana sebebi yetersiz beslenmedir.Başta D vitamini eksikliği ,dengesiz beslenme,gereksiz vitamin takviyesi gibi nedenlere bağlı olarak kalsiyum ve fosfor dengesinin bozulması ile ortaya cıkar.Yavruların yeteri kadar gün işığı görmemesi Ayrıca sağlıklı ve yeterli beslenmemiş gebe köpeklerden dogan yavruların raşitizm hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Raşitizm belirtileri nelerdir ?

Kemik yapısının bozulması egrilmesi uzun kemiklerde egrilmeler omurgada egrilik gibi durumlarda ilk akla gelen raşitizim olmalıdır.

raşitizmTaş,toprak vb maddeler yemesi

Tüylerde matlık ve karışıklık

Kemiklerde elle muayene sırası agrı hissi

Kemik uclarında ve kıkırdak dokularda büyüme

Kemiklerde oluşan agrıya bağlı yatma hissi ve yürümede isteksizlik

Arka bacak felci(Parapleji)

Bu belirtilerle karşılaşıldığında zaman kaybetmeden veteriner hekiminize danışınız.

Raşitizm hastalığı tedavi edilir mi ?

Köpeğin tedavisi veteriner kontrolunde vakit kaybetmeden başlanmalıdır.Tedavi sırasında kalsiyum fosfor ve D vitamını kontrollu şekilde kullanılmalı yavru çok küçükse yeterince anne sütü verilmelidir.Ayrıca yeteri kadar köpegin gün ışığı alması saglanmalıdır.Kalsiyum fosfor ve d vitamini gereksiz yere asla kullanılmamalıdır.Raşitizm olan köpeklerde yapılacak takviye vet hekim tarafından belirlenmelidir.Gereksiz vitamin ve takviyelerin saglıklı köpeklere bile zarar verebildiği bilinmektedir bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz. Tedavi sırasında köpeğin yaşam alanı beslenmesi kontrol altında tutulmalıdır.

Özhan

Özhan

Köpek DOSTU Hayatını köpekler olmadan yaşamak istemeyen,bu meslegi iş ve para için degil huzur bulduğu için yapan köpek egitim ve rehabilitasyonu üzerine çesitli çalismalar, araştirmalar yapan hayvanlar için çok daha güzel bir dünya düşleyen 32 yaşında ATATÜRKCÜ Memleket Sevdalisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir