Köpeklerde Kene

Köpeklerde kene farklı yollarla bulaşan kan emerek beslenen bir dış parazittir.Kene köpeklerde büyük sağlık sorunlarına yol açabilen bir çok hastalığın başlangıcı olabilir.

KÖPEKLERDE KENE ISIRMASIYLA OLUŞAN HASTALIKLAR

Köpeklerde kısmi felç

kenenin tutunduğu yerde kist oluşumu

Lyme

İştahsızlık

Depresyon

Beyin iltihabı(Encephalitis)

Babesiosis paraziti

Ehrelichiosis paraziti

Ve bir çok hastalığa zemin oluşturabilmektedir.

KÖPEKLERİ KENEDEN KORUMA YOLLARI

  • İlk yapılması gereken düzenli parazit uygulamalarıdır.Dış parazit damlaları köpeklerde keneye karşı 40-45 gün etkilidir.Yaşadığınız bölgeye göre düzenli parazit uygulamaları atlanmamalıdır.
  • Kenelerden korunmak için etkibi bir yöntemde kene tasmalarıdır.Bu tasmalar icerdigi ilaç la kenelere karşı etkili bir koruma sağlamaktadır ve ortalama 3-4 ay etkilidir.Tavsiyem 3 ayda bir tasmayı yenilemektir.
  • Düzenli tarama köpeklerin kenelerden korunması için önemldir.Tarama esnasında köpeğinize yapısan keneyi erken farketmeniz onun sağlığı açısından hayli önem taşır.
  • Keneler uçmaz zıplamazlar köpeğinizi keneden korumak için yürüyüs yaptığınız ve oynadığınız yerlerde seçici olmanız onları kenelerden korumanıza yardımcı olurlar.

KÖPEKLERDE KENE TEDAVİSİ

Eger köpeğinizde kene gördüyseniz mutlaka veteriner hekiminize gitmelisiniz.Evde kendi kendinize kene çıkarma işlemi büyük risk taşır ve asla önerilmez.Kene çıkartılırken kenenin başının kopmaması ve köpegin üzerinde kalmaması gerekir.Veteriner hekiminiz köpeğinizin sağlığı için en uygun tekniği belirleyecek ve keneyi köpeğinizden uzaklaştıracaktır.Kene çıkarma işleminden sonra bölge mutlaka temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.Köpeğinizde kene gördüyseniz tutup çekme yada keneyi sıkma işlemi asla yapmayın keneyi sıktığınızda kene bünyesinde barındırdığı bakteri ve virüsleri köpeğinizin vücuduna bırakacaktır.

KÖPEĞİNİZDE KENELERE KARŞI KULLANABİLECEGİNİZ BİR KAÇ ÜRÜN

Dış parazit ürünleri kene pire ve diğer parazitler için etkili bir koruma saylar bir kac dış parazit ürününü örnek olarak paylaşalım.Ürün görselleri örnek olarak verilmiştir farkli birçok marka ürün bulmak mümkündür :Frontline,fibroline,fibrovet,spotline,profender vb.

frontline-dış-parazit-ilacıfibroline-dış-parazit-damlası

Köpekler için Kenelere için koruma sağlayan kene tasmaları:

köpekler-için-kene-tasması

sebacilSebacil:Sığırlar, atlar, koyunlar, keçiler, domuzlar, tavşanlar köpekler ektoparazitleri bastırılması. Sebacil® keneler ve yaralar (myiasis) sinek larvaları, cinsler psoroptes, sarkoptik ve Chorioptes, bitler, ısırma bit, KRPUS(Melophagus ovinus) ve akarların karşı etkilidir.

Uygulama ve dozaj şekli

“Yıkama ve püskürtme”
a) Bit, ısırma biti, Melophagus ovinus, sinekler keneler ve yaralarda larvaları uçmak
– Tek işlem: 10 mi Sebacil 10 L su ilave edildi.
b) Psoroptes akarlar, sarkoptik ve Chorioptes
– 7 günlük bir ara ile iki tedavi: 10 mi Sebacil 10 L su ilave edildi. Durumlarda, mutlaka istilası Sebacil konsantrasyon, örneğin iki misline çıkartılabilmektedir. 20 ml su, 10 litre.

“Yıkama”
süngerle çalışma çözeltisi eşit ise aynı deri prokvasiti bütün yüzeyinde hayvana uygulanan

“Püskürtme”

Bu püskürtücü her türlü de kullanılabilir. Püskürtme yaparken püskürtücü basınç 6 bar (5 atm) altına düştüğünde dikkatli olun. hayvanın tüm vücut bacakları arasında ve kuyruk ve meme altında kulak çevresinde, özellikle bölge, yoğun prokvasiti olacaktır.

-govedo: yaklaşık 3-4 l
– Domuzlar: yaklaşık 0,5-1 l
– Koyun: Yaklaşık 2-3 l

“Banyo”
. Daha sonra suyun geri kalan miktarı eklenir 20 litre su – su 1000 litre Sebacil 1 L ‘sine ilave edilmiştir banyodan hazırlanması için, bir (1 L) Sebacil önce gerekli miktarı, 10 içinde bulamaç haline getirildi. % 10-20 banyoları tüketildiği zaman Çalışma emülsiyon havuzu oluşturuyor. Örneğin banyolu gerekli olan yüksek konsantrasyonlarda ikmal edilmesi için. Suyun 100 L ile ilgili bir Sebacil 200 mi. Su 20 L ve banyosuna ilave – Bu durumda, bileşimin ilk miktarı 10 içine alınır, bahsedilen. banyo miktarı harcanacak. Ortalama olarak bu hayvan başına 3.5 litre tüketir ve 1000 litre havuz sürüsünün tüm kuşları tedavi gereken bir hamam 30-60 ovaca.Istovremeno sonra tamamlanmalıdır. Koyun tamamen batırılır ve yaklaşık yarım dakika banyosunda onları tutulacak. Kafa 2 x dalma olmalıdır. Mera, teçhizat ve diğer kritik noktalarda ‘etrafında kulübe, tezgahları, çitler – Aynı zamanda mümkün olan tüm kaynakların reinvazije sprey gereklidir.,

flutronFlutron (dökme çözelti)
Kullanim sekli: Tüyleri ayirarak deriye damlatilarak uygulanmalidir, Dozu: 10kg köpege 1ml, 50kg köpege 5ml damlatilmalidir, ilac sürüldükten sonraki 6-8 hafta etkilidir, yagmur, hava sartlari vs ilacin islevini etkilemez

RAF ÖMRÜ: 2 yıldır

Hedef Hayvan :Sığır ve koyun, köpek

Fiyatı: 20 TL(100 ml şişede)

Ürünler bilgi amaçlıdır şatısı yapılmamaktadir.Lütfen vet. Hekiminize başvurunuz.

Özhan

Özhan

Köpek DOSTU Hayatını köpekler olmadan yaşamak istemeyen,bu meslegi iş ve para için degil huzur bulduğu için yapan köpek egitim ve rehabilitasyonu üzerine çesitli çalismalar, araştirmalar yapan hayvanlar için çok daha güzel bir dünya düşleyen 32 yaşında ATATÜRKCÜ Memleket Sevdalisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir