Köpeklerde Egzema

Köpeklerde egzema sık rastlanan deri problemlerindendir.Egzemanın başlıca sebeblerinden biri düzensiz protein tüketimidir.Egzema uzun tüylü köpekler ve özellikle alman coban köpeklerinde daha sık görülür.

KÖPEKLERDE EGZEMANIN NEDENLERİ

Uzun tüy  egzema oluşumuna etkendir.Ayrıca alerjen maddelerin  deriye teması gıda alerjisi ve mama degisimleri egzema oluşumuna sebeb olabilir.Vücuttaki hormonal dengenin bozulması,karacigerdeki hassasiyet ve bozukluklara baglı olabilir.

EGZEMA HASTALIGININ GELİŞİMİ NASILDIR ?

Köpeklerde egzema görüntüleriegzema

Egzema yavaş bir gelisim gösterir.Başlangıçta deride oluşan kızarıklıklar ve ödemle gözlemlenir ve daha sonra degişik sekil ve büyüklükte içi sıvı dolu veziküller oluşur.Zamanla veziküller patlar ve sulu ve kırmızı bir alan ortaya çıkar.Daha sonra kuruma ve kabuklaşmaya başlar.

KÖPEKLERDE EGZEMA BELİRTİLERİ

  • Kızarıklık ve ödem
  • Kızarıklık oluşan bölgede sulanma
  • Tüy dökümü
  • Bu bölgelerde ısı artışı
  • Kepeklenme
  • Kaşıntı

Egzema köpeklerde ençok gögüs kafesinin sag ve solunda,boyun altında,karın bölgesindegözlemlenir.

KÖPEKLERDE EGZEMA TEDAVİSİ

Egzema tedavisi veteriner hekim kontrolunde yapılmalıdır.Tedavi sürecinde veteriner hekiminizin tavsiye ettigi diyete dikkat edilmelidir.Önerilen dermotolojik sampuanlar kullanılmalıdır.Lütfen veteriner hekiminizin uyguladıgı tedavi yolundan şaşmayınız.Köpeklerde egzema ignesi köpeklerde egzema için krem gibi seçenekleri vet hekiminize danışınız.

KÖPEGİNİZİ EGZEMADAN NASIL KORURSUNUZ?

Egzema olan köpek ne yemeli

Egzemadan korunmak için alınacak en büyük önlem düzenli iç ve dış parazit uygulamalarıdır.

Hassas olan ırklarda beslenmeye dikkat edilmeli hassas ırklar icin geçerli mamalar kullanılmalıdır.

Yüzmeyi seven bir köpeginiz varsa ve sık sık denize giriyorsa denizden sonra bol suyla iyice durulamakda faydalı olacaktır.

Özhan

Özhan

Köpek DOSTU Hayatını köpekler olmadan yaşamak istemeyen,bu meslegi iş ve para için degil huzur bulduğu için yapan köpek egitim ve rehabilitasyonu üzerine çesitli çalismalar, araştirmalar yapan hayvanlar için çok daha güzel bir dünya düşleyen 32 yaşında ATATÜRKCÜ Memleket Sevdalisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir