Köpeğinizle Tanışın

İnsanlar ve köpekleri arasındaki bence en büyük problem onları tanımamalarıdır.Bir kaç dakikanızı ayırın ve köpeğinizin kim olduğunu karakterini nelerden hoşlandığını düşünün.Bu köpeğiniz ve sizin uyum içinde yaşamanıza nasıl bir eğitime ihtiyacınız olduğuna ve ne yapmanız gerektiği hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar.Köpeğinizin oyunlara gıdalara veya oyuncaklara nasıl tepki verdigini bilmeniz motivasyonunu nasıl sağlayacagınızı ögrenmeniz eğitim programınızı hazırlamanız için oldukça başarılı bir adım olacaktır.

KÖPEĞİNİZİ NE KADAR TANIYORSUNUZ

Köpeğinizle yapacağınız eğitim seanlarında kısa kısa seanlar uygulayın,köpeğinizin dikkatini dağıtan unsurları bilmeniz ve onu neyin daha iyi motive edecegini keşfetmeniz başlangıç noktanız ve devamı için oldukça önemlidir.Köpeğinizi eğitmeye başlamadan önce bazı konuları gözden geçirelim:

  • Köpeğiniz aşırı enerjik tabiri caizse canavar gibi mi ? yoksa kanepede butün gün yatmayı tercih eden emekli bir amca gibi mi ?
  • Dikkatli mi odaklanma süresi uzun mu kısa mı ?
  • Birşeye odaklanmışken dikkat dağıtıcı başka birsey olduğunda tepkisi nasıl ?
  • En sevdiği asla karşı koyamayacağı gıda nedir ?
  • Yada kimseyle paylaşmayacağı  en sevdiği oyuncağı hangisi ?
  • İnatçımıdır köpeğiniz yoksa çabuk pes eder mi ? Mesela çekiştirme oyunlarında çabuk mu vazgeçer yoksa asla bırakmaz mı ?
  • Girişken bir köpek mi yoksa biraz geri planda kalmayımı tercih eder ?

enerjik-kopek

Köpeğinizin kişiliğini çözmeniz eğitim seanslarınızı eğlenceli ve başarılı hale getirmeniz için önemlidir.Köpeğin motivasyonunu arttıracak doğru davranış ve ödülü keşfederseniz daha istekli başarılı bir köpek ve başarılı bir eğitim saglamış istediğiniz noktaya daha kolay ulaşmış olursunuz.

KÖPEĞİNİZİN ENERJİSİ

Bazı köpekler hareketli etrafınızda fırıl fırıl dönen bazıları ise emekliliik günü gelmışcesine yatmayı severler.Köpeğinizin ırkını  karakterini ve farklılıklarını bilmeniz köpeğinizle başarılı bir eğitim programı çıkarmanıza olanak sağlar.Köpeğinizin enerji seviyesini  tesbit edin bu eğitimlerinizi ve ona vereceginiz ödülleri belirlemenizi daha kolay bir eğitim için hazırlanmanızı sağlar.

SOSYAL YAPI

Dost canlısı insanlarla ilişkisi çok iyi olan köpeğiniz varsa eğitimlerinizi tembel-kopeksessiz ve sakin yerlerde yapılması ilk başlarda daha doğru olur.Dikkati hemen dağılan köpeğiniz sakin noktalarda size daha iyi odaklanır.Ama hemen ardından tekrar kalabalığa karışmalı ve kendini göstermesi sağlanmalıdır.Köpeğinize öğrettiğiniz beceri ve numaraları dikkat dağıtıcı unsurlar önünde yapmasına dikkat ederseniz kalabalık ortamlarda çeldiriciler karşısında köpeğinizin bocalamasının önüne geçmiş olursunuz.

Utangaç biraz daha geri planda kalmayı tercih eden bir köpeğiniz varsa eğitim için onun en rahat ettiği en güvende hissettiği ortamda eğitime başlamanız doğru olacaktır.Köpeğiniz başarıya ulaştıkca beceri ve ögrendiklerini yavaş yavaş ilk önce tanıdığı kişiler karşısında  daha sonra yavas yavas yabncılar ve kalabalık karşısında sergilemesini sağlayın.

ÖZEL YETENEK

Köpeğinizin ırkına göre bazı özel yetenekleri olabilir,fiziksel ve içgüdüsel yeteneklerini bilmeniz keşfetmeniz aranızdaki bağ ve yapacağınız eğitimle doğrudan bağlantılıdır.Mesela bir Golden Retriever cinsi köpeğiniz varsa ağzına cisim almakla ilgili ”git gazetemi getir”veya ”git oyuncağını sakla”yada ”bir kola alabilirmiyim” gibi oyunlarda çok başarılı ve isteklidir.Küçük bir ırk olan Maltese Terrier ler ki genelde bütün küçük ırk köpekler arka ayakları üstünde uzun süre durabilme yeteneği ile  dik dur , dans et gibi oyunları sever ve başarılı olurlar.Önemli olan nokta her köpek fiziksel özelliklerine uyğun olan beceri ve numaralarda ustalaşabilir başarılı olabilir.İri bir ırkdan yada dev ırklardan birine dik dur yada dans et numaralarını öğretmek mantık dışı olacaktır.Köpekler sahipleri tarafından sevildiklerini hissettiklerinde bizi mutlu etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmak için ömürleri boyunca çaba harcayan mükemmel canlılardır.Gerekli bilgi,sabır ve tekrar ile köpeğinize hemen hemen herşeyi öğretebilirsiniz.

 

Özhan

Özhan

Köpek DOSTU Hayatını köpekler olmadan yaşamak istemeyen,bu meslegi iş ve para için degil huzur bulduğu için yapan köpek egitim ve rehabilitasyonu üzerine çesitli çalismalar, araştirmalar yapan hayvanlar için çok daha güzel bir dünya düşleyen 32 yaşında ATATÜRKCÜ Memleket Sevdalisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir