Köpekler Neden Ulur ?

PEKİ KÖPEKLERİN ULUMA SEBEBİ NEDİR ?

Köpekler havlar hırlar bazende ulurlar ulumaları hakkında birçok şehir efsanesi bulunmaktadır.Bir ara facebook gurublarından birinde boyle bir konuya rastlamıs ” ezan okunurken köpekler neden ulur ” inanılmaz yorumlara rastlamıştım.Bu konuyu ele alma sebebimde budur.Köpekler neden ulur sorusuna yurdum insanı biraz dini inancının baskın çıkması biraz cahillik biraz da artık saflıkmı diyeyim başka birseymi diyeyim bilimden ve araştırmadan uzak diyeyim en iyisi yok ezan okundugunda cinleri perileri görürler ondan ulurlar yok ibadet etmek icin ulurlar  gibi bir sürü saçma sapan yorum.Evcil köpekler neden ulur köpek uluma sesi iletişim aracıdır.

KÖPEK ULUMASI

kopeklerde-ulumaKöpekler fazlasıyla zeki içgüdüleri  oldukça yüksek canlılardır insanlar gibi konuşamasalar da havlar hırlar beden dilini kullanır ve ataları olan kurtlar gibi ulur lar.Ulumalarının çeşitli sebebleri var tabiki bu kadar gelismiş bir canlının boş yere uluması çokta mantıklı olmaz degilmi.

Dikkat Çekmek

Köpekler dikkat çekmek için uluyabilirler kendisini yalnız hisseden köpek uluyarak sahibinin ilgisini çekmeye çalışır.Bu durum dikkat edilmesi gereken bir noktadır,ilgi dikkat çekmek için uluyan köpeginizin ilgi istegine uludugu an cevap verirseniz onu uludugu için ödüllendirdiginizi düşünecek ve bu ulumanın önüne geçemeyeceksiniz.Köpeginiz uludugunda havladıgında bunu sizin dikkatinizi çekmek için yapıyor yada yanınıza gelmek için yapıyorsa o an onunla asla ilgilenmeyin ve sustugu anı bekleyin köpeginiz sustugu zaman ona yogun bir ilgi gösterin böylece köpeginizde ulumazsam havlamazsam sahibim benimle ilgilenecek düşüncesi oluşsun.

Yalnızlık

Yalnızlık köpeginizde ulumayı tetikler yalnızlık arkadaş istegi ve mutsuzluk la köpeginiz ulur havlar uzun süre yalnız kalan köpeklerde ayrılık korkusuyla  uluma gözlemlenir köpekler yalnızlık ve gerginligini bu şekilde anlatmaya çalışır.

Anksiyete

Köpekler kaygılandıklarında, gergin hissettikleri zaman ya da sinirlendiklerinde sahibini ya da arkadaşını kendini teselli etmesi ve kendine eşlik etmesi için çağırır. Ambulans sesi, itfaiye sesi gibi yüksek frekanslı sesler de köpekleri korkutur, kaygılandırır ve uluma tepkisini verdirir.Köpeklerin kulakları insanlardan çok daha iyi duydugu için bizleri rahatsız etmeyen ses frekansları onları rahatsız edebilir ve bunuda uluyarak havlayarak dile getirir köpek.

Alan Belirleme Sınır Koyma

Köpekler yaşadıkları ortamı bir sınırla belirlerler ve alanlarında bir sınır ihlali oldugunda tehlike sezdiklerinde içgüdüsel birşekilde ulumaya başlarlar.Bu uluma sınır ihlalini ve tehlikeyi uzaklaştırmak için bir uyarı manasına gelir.

İletişim

Ataları kurtlar gibi köpeklerde birbirleriyle iletisimi gözleriyle beden diliyle ve uluyarak saglarlar.Köpeginiz dışardan duydugu bir köpek sesine kokusuna uluyarak mesaj gönderebilir.Köpeklerin atası kurtlar çiftleşme çagrısını alanlarını savunmak için veya sürü üyelerini bir araya toplamak için uluyarak haberleşir köpeklerde ataları gibi içgüdüsel davranışlar sergilerler.

 

Özhan

Özhan

Köpek DOSTU Hayatını köpekler olmadan yaşamak istemeyen,bu meslegi iş ve para için degil huzur bulduğu için yapan köpek egitim ve rehabilitasyonu üzerine çesitli çalismalar, araştirmalar yapan hayvanlar için çok daha güzel bir dünya düşleyen 32 yaşında ATATÜRKCÜ Memleket Sevdalisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir