Parvo Virusu (Kanlı İshal)

Köpek Kanlı İshal (Parvo Virus) Hastalığı


Köpeklerin oldukça bulaşıcı ve ölümcül parvo virus hastalığı (Canine Parvoviral Enteritis) ya da diğer adıyla köpek kanlı ishal hastalığı ağır sonuçları nedeniyle önceden tedbir alınması gereken bir hastalıktır.Canine parvovirus isimli virusun neden olduğu hastalık özellikle genç köpekler üzerinde çok şiddetli ve ölümcül olmaktadır. Yine bazı ırk köpekler bu hastalığa karşı aşırı duyarlı bir yapıya sahiplerdir.
Hastalık etkeni bir virus olması tedaviyi zorlaştırmaktadır çünkü viruslar sadece hücre içerisinde aktifleşen organizmalar olmaları nedeniyle antibiyotik gibi hücre dışında etkili olan maddeler ile saf dışı edilmeleri mümkün olamamaktadır. Hastalığa bağlı şekillenen problemleri kapatmaya yönelik yapılan müdahaleler çoğu zaman yeterli olamamakta ve hasta kaybedilebilmektedir.

Korunmada diğer viral etkenlerdeki gibi sağlıklı köpeklerin aşılanarak bağışıklık sistemlerinin hastalıkla savaşa hazır hale getirilmesi önceliklidir.
Köpek kanlı ishal hastalığı sadece köpek türüne özel bir virus olması nedeniyle etkenin insanlara bulaşma ve hastalık yapma riski bulunmamaktadır.

Bulaşma Şekli ve Etken Bilgileri

Köpek kanlı ishal hastalığının etkeni olan Canine parvovirus’un tip1 ve tip 2 olarak bilinen iki farklı türü bulunmaktadır. Bu etkenin önemli bir özelliği ise dış ortamdaki tüm materyallerin üzerinde 5 aydan fazla hastalık yapabilme güçlerini koruyabilmeleridir.

Virusun yok edilmesi için klor içeren dezenfektanlar veya çamaşır suyu ile ortamın ve materyallerin dezenfekte edilmeleri gerekmektedir.

Etkenin bulaşma yolları sindirim yolu başta olmak üzere solunum yolu ile de gerçekleşebilmektedir ve oldukça bulaşıcı bir hastalıktır.

Hastalığa yakalanan köpeklerin dışkılarının bulaşmış olduğu ortamlar ve materyaller aylarca etkenin diğer köpeklere yayılmasında rol oynayabilmektedir.

Hastalığın Belirtileri

Yavru köpeklerde ve 1 yaşından genç köpeklerde oldukça şiddetli ve ölümcüldür. Yetişkin köpeklerde ise Doberman Pincher ve Rotweiler’lar bu hastalığa karşı oldukça hassastır.

İlk belirtiler etkenin bulaşmasından itibaren 7 gün sonra görülmeye başlar. İlk belirtilerin görülmeye başlamasından itibaren 2-3 gün içerisinde de sıklıkla ölüm şekillenmektedir.

Bu hastalığa özgü en önemli belirti başlangıçta aşırı kötü kokulu ishal ve devamında kanlı ishalin görülmesidir. İlk olarak kusma ve hafif ishal belirtisi görülebilir. Ancak daha sonra bu kötü kokulu dışkı ve kanlı ishale dönüşmektedir. Çünkü barsaklar toplanan kan barsakların şişerek patlamasına neden olur.

İshale bağlı şiddetli sıvı ve elektrolit kaybı çoğunlukla ölümle sonuçlanmasına neden olabilmektedir.
Kalp kasına yerleşmesine bağlı kalpte büyüme ve akciğerlerde ödem görülebilmektedir. Bu sebeple yavru köpekler güç nefes alma ve bitkinlik görülebilir. Yavru köpeklerin ani ölümüne de sebep olabilmektedir.
Diğer belirtiler arasında iştahsızlık, yüksek ateş (41 dereceye kadar) ve bitkinlik görülebilmektedir.

Hastalığın Teşhisi

Kesin teşhis için laboratuvar muayenesi elisa ve hemaglutinasyon ile yapılabilmektedir.

Köpek Kanlı İshal Tedavisi

Hastalık etkeninin bir virus olması ve virusların hücre içinde aktif olması nedeniyle direkt olarak etkene yönelik bir tedavi yapılamamaktadır.
Bu sebeple tedavide ana prensip hastalığın oluşturduğu problemleri gidermeye yönelik yapılmaktadır.

TEDAVİDE
Şiddetli ishale bağlı oluşan sıvı ve elektrolit kaybının serum verilerek giderilmesi gerekir.
İshal önleyici ilaçlar hastalık etkenlerini vücuttan atılması için kullanılmaz ve ishal engellenmez
Kusma önleyici ilaçlar (antiemetikler)
Kanama durdurucu ilaçlar
Şok durumu varsa kortikosteroidler
Vitaminler
Diğer hastalık etkenlerine karşı direnç için geniş spektrumlu antibiyotikler uygulanmalıdır.
Bağışıklık sistemini güçlendirici immun serumlar ile oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir.
En az 2 hafta boyunca tedaviye devam edilmelidir.

Aşılama ve Korunma

Annesi daha önceden aşılanmış veya hastalığı atlatmış yavru köpekler ilk 45 gün hastalığa karşı dirençlidirler. 6-8 haftalık olduklarında aşılamalarına başlanmalıdır. Çünkü bu tarihe kadar vücutlarında bulunan ve aynı zamanda anne sütünden kazanmış oldukları antikorlar sayesinde doğal olarak hastalık etkenlerine karşı korunabilmektedirler.

6-8 haftalık yaştan büyük ve aşılanmamış köpekler ise tamamen risk altındadır. Bu sebeple aşılaması yapılmamış olanların ve aşı sonrası gereken bağışıklık süresi geçmemiş olanların diğer köpekler ile ortak yaşam alanlarında bulundurulmaması gerekmektedir.

Aşılama iki veya üç tekrar olarak 21 gün ara ile yapılmaktadır. Genel olarak karma aşı olarak tabir edilen aşıların içerisinde Canine parvovirus aşısı da bulunmaktadır.Aşı programı icin tıklayın.

Hastalığı atlatan köpekler genel olarak en az 20 ay boyunca hastalığa bağışık durumdadırlar.

Özhan

Özhan

Köpek DOSTU Hayatını köpekler olmadan yaşamak istemeyen,bu meslegi iş ve para için degil huzur bulduğu için yapan köpek egitim ve rehabilitasyonu üzerine çesitli çalismalar, araştirmalar yapan hayvanlar için çok daha güzel bir dünya düşleyen 32 yaşında ATATÜRKCÜ Memleket Sevdalisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir