Parlak Tüyler İçin

KÖPEKLERDE TÜY BAKIMI

Köpeginizin parlak yumuşak ve gösterişli tüylere sahip olmasını istermisiniz ? Köpeklerin parlak ve yumuşak tüylere sahip olması için saglıklı bir deri yapısına sahip olması gerekir.Saglıklı deri ve tüye sahip köpeklerde koku ve tüy dökümü azalmaktadır.tuy-bakim

Saglıklı deri ve tüy yapısına sahip olmanın temeli beslenmeye dayanır.Kaliteli ve dengeli beslenen bir köpekte deri saglıklı tüyler parlak ve yumuşak olur.Köpek sahiplerinin çogu aşırı tüy dökümünden şikayetçidir.Piyasada bulunan mamaların bir çogu köpeklerin temel besin gereksinimlerini karşılayacak kalitede degildir.Birçok mama paket üzerinde bulunan analiz degerlerini taşımamaktatır.Ayrıca bayat gıda hava almıs veya nemde kalmış mamalarda besin kalitesini kaybeder.

Köpeginizin deri ve tüy kalitesini arttıracak bir kac besin ve uygulamadan bahsedelim

TÜY KALİTESİNİ ARTTIRAN BESİNLER

Balık Yağı:Balık yağı köpeklerde içinde bulundurdugu omega 3 yag asitleri ile deri kalitesini arttırır,zeka gelisimine büyük etki yapar.Yavru köpekleriniz için yavruluk dönemi boyunca belirli araklıklarda kullanılmalı yetişkin köpeklerde ise ara sıra takviye olarak verilmelidir.

Elma:Elma da içinde bulundurdugu omega 3 omega 6 yag asitleri ve vitamin destegiile köpeklerde deri ve tüy yapısını destekler.Fakat elma çekirdekleri köpekler için zehirleyici olabilecegi icin asla tüm olarak verilmemeli çekirdeklerinden arındırılmalıdır.Haftada birkez bir elmayı püre haline getirerek köpeginize verebilirsiniz.

Sarımsak:Sarımsak köpeklere minimum dozlarda verilmelidir.Az miktarda kullanıldıgında faydalı olan bu besin fazla kullanıldıgında köpeginizde saglıksorunlarına yol acar.Sarımsak köpeklerde parazit oluşumlarını engellemeye destek verir.Ayrıca köpek deri saglığı na etki eder.Deri saglıklı olunca tüylerde saglıklı olur.Köpeginizin mamasına veya yemegine( barf diyeti ) ezerek haftada 1 diş olacak şekilde verebilirsiniz.Piyasada bulunan sarımsak tabletleride deneyebilirsiniz fakat ben asla önermiyorum : )

TÜYLERİN BAKIMI

Köpeginizin pet kuaför ü siz olun

Köpeklerin tüy bakımı aslında kolaydır.Köpeginizi sık sık yıkamayınız.Köpeklerin nasıl ve ne sıklıkta yıkanması gerektigini burdan bakabilirsiniz.

Piyasada satılan gereksiz birçok ürün var bunlardan uzak durmanızı tavsiye ederim.Toz sampuanlar pudra şeklinde satılan güzel kokulu bir ürün köpeginizin tüylerine döküyorsunuz.Gereksiz ürünler listemde olan bir ürün.

Köpeginizin tüylerini düzenli olarak fırcalayın.

Uzun tüylü bir köpek ve kısa tüylü bir köpegin tüy bakımı aynı olamaz kullanılan fırçanın farklılıgı dikkate alınmalıdır.

Tüm bunları yaparken bolca sevginizi katmayıda unutmayın : )

Pırıl pırıl yumuşacık tüylü günler …

 

Özhan

Özhan

Köpek DOSTU Hayatını köpekler olmadan yaşamak istemeyen,bu meslegi iş ve para için degil huzur bulduğu için yapan köpek egitim ve rehabilitasyonu üzerine çesitli çalismalar, araştirmalar yapan hayvanlar için çok daha güzel bir dünya düşleyen 32 yaşında ATATÜRKCÜ Memleket Sevdalisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir