Köpeklere Zararli Gıdalar

Bizlerin rahatlıkla yedigi gıdalar   kücük dostlarımıza buyuk zarar verebilir.Bu gıdalardan bazıları…

Çig Hamur

Bira mayası ile yapılan hamur köpeginiz tarafından sındirildiginde  tehlikeli hale gelir.Hamur yutuldugunda ılık ve nemli migdede hazır ortamı bulur ve genleserek hamur miktarı artar.Midedeki bu genişleme mide duvarındaki kan dolaşımını azaltacak kadar ciddi olabilir ki bu da doku ölümüne sebebiyet verir.Ayrıca genisleyen migde diyaframa basınc yapar ve nefes alıs verısını zorlastırır.

Çikolata

Çikolata ya da çikolata içeren gıdalar köpekler için toksiktir. Çikolata içerdiği kafein ve teobromin sebebiyle bazı canlılar için zehir niteliğindedir. Çikolatanın zehirlilik derecesi içindeki kakao miktarı ile doğru orantılıdır, yani çikolata ne kadar siyahsa o kadar zehirlidir.

Hazmedilen çikolatanın tipine ve miktarına göre belirtiler şu aralıkta olabilir; kusma, aşırı susama, karın ağrısı, huzursuzluk, kas titremesi, düzensiz kalp atışı, yüksek ateş, kriz ve ölüm.

Normalden fazla huzursuzluk, hareketlilik gösteren köpekler veteriner hekime gösterilmelidir.

Avakado

Avakado yaprağı, meyvesi, çekirdeği persin adı verilen toksik maddeyi içerir. Bu maddenin miktarı Avakadonun cinsine göre değişiklik gösterir.

Kuşlar, tavşanlar, atlar avakado zehirlenmesine aşırı bir hassasiyet gösterirler, öte yandan kedi ve köpeklerde ciddi belirtiler göstermesi beklenmez. Kedi ve köpeklerde yenmesi durumunda yenilen miktara bağlı olarak rahatsızlık hafif mide bozuklukları olarak kendini gösterir. Öte yandan çekirdeğin yutulması durumunda sindirim sisteminde ciddi tıkanıklıklara sebebiyet verdiğinden acil veteriner hekim müdahalesi gerektirir.

Sogan ve Sarmısak

Sogangiller sogan ve sarmısak belirli oranda alındıgında köpeklerin kan hücrelerine zarar veren maddeler icerir.Sarmısak sogandan daha fazla zehirlidir.Sogan ve sarmısagın aynı anda yenmesi zehirlenme riskini arttırır.Kan hücrelerinin bu gıdalarla zarar görmesi gıda tüketiminden üc veya bes gun icinde kendıni gösterir.Etkilenen köpekler zayıf ve halsizdir. İdrarları turuncu ya da koyu kırmızı renktedir.Hemen veteriner hekime gösterilmelidir agır vakalarda kan takviyesi gerekebilir.

Küflü Yiyecekler

Gıda maddelerinde degisik formlarda küfler olusur.Bu küflerin kımı zararlı kımı zararsızdır.Günlük yasantımızda bu küflerin zararlı veya zararsız oldugunu anlamamız imkansiz oldugu icin köpeklerimizi küflü gıdalardan uzak tutmaliyiz.

Küfle gelen zehirlenmenin belirtileri; tüm vücudu sarsabilen kas titremeleri, kıvranma ve ağır vakalarda ölümdür. İhmal edildiğinde bu titremeler birkaç hafta sürebilmektedir. Bu tip zehirlenmelerde vaktinde müdahale edildiğinde tam bir iyileşme gözlemlenmektedir.

Üzüm ve Kuru üzüm

Son çalışmlarda üzüm ve kuru üzüm böbrek yetersizliği ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmalar üzüm tüketen bazı köpeklerde hiçbir sorun olmadığını ancak bazı köpeklerde çok az bir miktarın bile çok ciddi zararlar verdiğini göstermiştir. Öte yandan bazı köpekler de ise ilk zamanlar hiçbir sorun gözlemlenmeyip daha sonra ciddi sorunlar gözlemlenmiştir. Bu toksik etki tam olarak açıklanana kadar köpekleri üzümden uzak tutmakta fayda görülmektedir.

Üzüm zehirlenmesi gösteren köpeklerde sindirdikten 12 saat içerisinde kusma, uyuşukluk, ishal görülmektedir. Daha sonra aşırı derecede uyuşukluk, halsizlik ve su kaybı gözlemlenmiştir. Takip eden 3-4 gün içinde böbrek yetersizliğinden ölüm görülebildiği gibi, zehirlenmeyi atlatan köpeklerde uzun vadeli böbrek sorunları görülmüştür.Başarılı tedavi acil veteriner müdahalesi gerektirmekte ve idrar akışını en iyi şekilde sağlamayı gerektirir.

Xylitol 

Xylitol  şekersiz sakızlarda ve şekersiz birçok üründe yaygın kullanılan kalorisiz bir tatlandırıcıdır. İnsanlarda Xylitol kandaki şeker seviyesini etkilemez ancak köpeklerde alınması durumunda kan şekerinde ani düşme görülür.

Köpeklerde sindirimden 30 dakika sonra oryantasyon sorunu ve nöbet geçirme görülebilir. Tüketilen ürüne göre belirtiler birkaç saat alabilir. Bazı köpekler yüksek oranda Xylitol tüketerek karaciğer yetmezliği ile karşılaşırlar. Xylitol tüketen tüm köpekler derhal veteriner hekim tarafından muayene edilmelidir.

Özhan

Özhan

Köpek DOSTU Hayatını köpekler olmadan yaşamak istemeyen,bu meslegi iş ve para için degil huzur bulduğu için yapan köpek egitim ve rehabilitasyonu üzerine çesitli çalismalar, araştirmalar yapan hayvanlar için çok daha güzel bir dünya düşleyen 32 yaşında ATATÜRKCÜ Memleket Sevdalisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir