Köpeklerde Saldırganlik(AGRESYON)

ANKARA KÖPEK EĞİTMENİ

Köpeklerde saldirganlik büyük bir davraniş bozukluğudur.Köpek sahipleri bu sorunu hızli bir şekilde çözmeyi asla beklememelidir.Saldirganlık sorunu profesyonel bir yardimla sabirli sakin ve sevgi ile yaklaşarak zamanla çözülebilir.

Köpeklerde saldırganlik çesitli sebeblerden meydana gelebilir.Gerekli rehabilite ve eğitimler yapılmadığında tehlikeli olabilir.

Saldirganligin en buyuk sebebi köpegin yavruluk döneminde sosyalleştirilmemesidir.

Liderlik sorunu,Sağlik sorunları,Sahip hatalari,korku,yetersiz egzersiz,sürekli bagli veya kapali alanda kalma başlica saldirganlık nedenleridir.

ANNELİK AGRESYONU

Çiftleşmeden sonra dişi köpekler bazı hormonel değişiklikler ve gelişen annelik içgüdüsü ile dogum yaklaştıkça ve özellikle doğumdan sonra köpeğin sergilediği agresyondur.Bu agresyon zamanla geçeçektir bu zaman sürecinde agresyonu tetiklememek için anne ve yavruların bölgesine girmemek rahatsız etmemek gerekir.

KORKU AGRESYONU

Korku agresyonu  kötü muamele görmüş genelde siddet görmüş hırpalanmış itelenmiş köpeklerde görülür.Köpek tehlikeli gördükleri durumlarda yaşadıkları olaylar yüzünden travmatik agresyonlar gösterebilir.Korku agrsyonunun rehabilite egilmesi için sabırla dikkatle ve sevgiyle çalişmalı bilinçli egitmenler veteriner hekimler ve rehabilite köpekleri ile ortak çalışmalar gerekebilir.

İNSANLARA YÖNELİK AGRESYON

agresyon-saldırganlıkKöpekler insanları kendilerine tehtit olarak gördüklerinde insanlara karşı agresyon (saldırganlık) gösterebilirler.İnsanlara karşı olan agresyon en tehlikeli agresyon çeşididir.Agresyonun önüne geçmek için köpeklerinizi yavruluk döneminde sosyal olarak büyütün sosyalizasyon birçok davranış probleminin önüne geçmektedir.

Veterineriniz ile görüşüp köpeğinizin muayene edilmesi. Bazı fiziksel sorunlar köpeğinizi saldırgan yapabilir. Sara, hipotrotizm, kireçlenme, kalça çıkığı ve diş hastalıkları gibi bazı rahatsızlıklar köpeği saldırganlığa itebilir. Veterineriniz kan sayımı, tiroit testi gibi tetkikler isteyebilir.
Eğer köpeğinizin insanlara karşı saldırgan bir tutumu varsa, bu konu üzerine dikkatlice gidilmelidir. Oyun oynarken köpeğiniz sizi ısırıyorsa bu durumu göz ardı etmeyip bu davranışı durduracak yardımı almalısınız. Köpeğiniz yemek yerken önünden geçtiğinde size havlıyorsa, bu durumu ileride ısırmayacak olarak almamalısınız. Bu tür problemler erken teşhis edildiğinde çözümlenebilir. Başka bir insanı ısırmadan, korktuğunuz bir canavara dönüşmeden profesyonel bir eğitimciden ve veterinerden yardım almalısınız. Eğer böyle bir sorunu tek başınıza yenmeye niyetliyseniz, çok büyük bir sorumluluğu almayı baştan kabul etmeniz gerekir.
Egzersizleri artırın. Yeterli egzersiz yapan köpeklerde davranış bozuklukları daha az görülmektedir. Birçok eğitimci günde iki sefer 45-60 dakikalık bir egzersizi (yürüyüş gibi) yeterli görmektedir. Yürüyüş, eşya getirme (sopa atıp getirmesi gibi), yüzme, frizbi oynama, koşuya çıkma gibi egzersizler köpeğiniz için uygundur. Böylelikle köpeğinizin saldırganlık davranışını bastırmış olursunuz. Eğer köpeğiniz bu kadar egzersize alışık değilse yavaş yavaş egzersiz dozajını artırmanız gerekecektir. Eğer köpeğinizin bir sağlık problemi var ise, egzersiz konusunu veterinerinize danışınız. Tek başına egzersiz köpeğinizin saldırganlığına çare olmayacaktır, fakat bu egzersizler köpeğinizin gösterdiği saldırgan davranışların artmasını engelleyip azalmasına yardımcı olacaktır.

Saldırgan davranışı durdurmak 

Köpekler de birer bireydir. Bu nedenle her saldırganlık sorunu köpekten köpeğe değişir. Bu sorundan kurtulmak için bol bol okuyun ve öğrenin. Aşağıdaki püf noktaları baskın saldırganlık gösteren köpekler için etkilidir. Kendinize ve başkalarına karşı tehlikeli bir durum oluştuğunda profesyonel yardım almanız gerekliliğini aklınızdan çıkarmamalısınız.
Potansiyel tehlikeli durumların oluşmasını engelleyin ve kaçının. Köpekte saldırgan tutumu tetikleyen durumlardan kaçının. Uyurken kaldırmak, köpeğin direkt gözlerine bakmak, sarılmak gibi davranışlar köpeğinizi rahatsız edebilir. Yemeği verildiğinde hırlıyorsa, yemeği bittiğinde oyalanabileceği başka bir şey verin. Örnek olarak yemek sonrası top vermeniz, yürüyüşe çıkmak köpeğin dikkatini bu eğlenceli aktivitelere çevirecektir. Köpeğiniz sinirlenmeye başlıyorsa dikkatini başka yöne çekin. Tasmasını çıkarın, en sevdiği oyuncağı verin ve sizin yanınıza gelip oturmasını isteyin. Bunun yanında sadece yanından uzaklaşarak da sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Köpeğinizin hareketini kısıtlamayın, serbest ve rahat bir şekilde gezinmesine yardımcı olun.

Köpeginizin saldırgan davranıslarını asla fiziksel müdehalelerle onlemeye kalkmayın bu cok daha buyuk sorunlara sebeb olacaktir.Kuralcı olun asla onunla aynı yatakta yatmayın oyun baslangıcını ve bıtısını siz belirleyin sizin üstünüze atlamasına müsade etmeyin.Cesitli komutlar ögretin ve gun icerisinde defalarca bu komutları uygulatın.İnsanlarin kendisinden daha üstün oldugunu anlamasını saglayın.

Saldirganlik sorunu ihmal edilmemesi gereken büyük bir sorundur ve mutlaka profesyonel bir yardim gerektirir.

Köpek Egitmeni Özhan Çukurbağlı

Makalemizi Beğendiyseniz Sosyal ağlarda paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz …

Özhan

Özhan

Köpek DOSTU Hayatını köpekler olmadan yaşamak istemeyen,bu meslegi iş ve para için degil huzur bulduğu için yapan köpek egitim ve rehabilitasyonu üzerine çesitli çalismalar, araştirmalar yapan hayvanlar için çok daha güzel bir dünya düşleyen 32 yaşında ATATÜRKCÜ Memleket Sevdalisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir