CORONA VİRÜSÜ (Canine Coranavirus Infection)

Corona virüsü bulaşıcıdır.yavru köpeklerin bagışıklıkj sistemleri yetişkinlere göre düşük oldugu icin aşılama önemlidir.Hastalık oral yolla vücuda girer ve sindirim yoluyla bulaşır.Hastalıgı atlatmış köpekler iki hafta süreyle virüsü yaymaya devam ederler.

CORONA VİRÜS HASTALIGININ GELİŞİM SÜRECİ

Virüs vücuda girdikten sonra ince bagırsak mukozasında gelişimini tamamlar ve hızla yayılır.

HASTALIGIN BELİRTİLERİ

 • corona-asiİştahsızlık
 • Kusma
 • Depresyon
 • Yüksel ateş
 • İshal (ishal sıvı kaybına neden olur)

Hastalıgın en belirgin özelligi ishaldir.İshal birçok hastalık belirtisi olarak görülmektedir.Corona virüsü genel olarak yavru köpeklerde  görülen bir hastalık olasada yetişkin köpekler icinde risk olusturur.

Köpeginizde yukarıdaki belirtilerden biri veya birkaçını gözlemliyorsanız zaman kaybetmeden veteriner hekiminize başvurun.

Corona virüsü insana geçermi ? Böyle bir bulguya rastlanmamıştır.

CORONA VİRÜSÜ  TEADVİSİ

Corona enfeksiyonunun tedavisinde en önemli nokta ishal ve kusmadır.Vücutta sıvı kaybı olustugu için serum takviyesi yapılarak kaybedilen sıvı geri kazandırılır.Su kaybını giderirken vucuda ihtiyacı olan çeşitli takviyeler verilir.En uygun tedavi yolunu veteriner hekiminiz uygulayacaktir.

CORONA VİRÜSÜ İÇİN ALINACAK ÖNMLEMLER

Corona aşısı gereklimi ? Corona hastalıgı için alınacak en iyi önlem aşılamadır.Köpeginizi hastalıklardan korumak için düzenli aşılama yaptırın.Corona aşısı 2 hafta ara ile  iki aşılama yapılmalıdır.Yavru köpeginizin annesinden ayrıldıktan sonra anne sütünden aşldıgı antikor koruması son bulur ve savunmasız kalır.Veteriner hekiminizin uygun gördügü aşılama uygulaması bitene kadar köpek risk altında oldugu icin aşılama bitene kadar dışarı çıkartılmamalıdır.

Özhan

Özhan

Köpek DOSTU Hayatını köpekler olmadan yaşamak istemeyen,bu meslegi iş ve para için degil huzur bulduğu için yapan köpek egitim ve rehabilitasyonu üzerine çesitli çalismalar, araştirmalar yapan hayvanlar için çok daha güzel bir dünya düşleyen 32 yaşında ATATÜRKCÜ Memleket Sevdalisi.

CORONA VİRÜSÜ (Canine Coranavirus Infection)” için 2 yorum

 • Avatar
  23 Ağustos 2017 tarihinde, saat 22:42
  Permalink

  corona (korona) insanlara da bulaşır mı ? sokakta bu hastalık yüzünden 3 köpek öldü ( geç teşhisten dolayı) yapabileceğimiz bişey var mı

  Yanıtla
  • Özhan
   19 Eylül 2017 tarihinde, saat 03:36
   Permalink

   Figen hanım merhaba
   Corona virüsünün insanlara geçmesi gibi bir bulguya rastlanmamıştır.Yinede tedbiren sık sık el yıkamak bu virüsü taşıyan canlılardan direk temastan kacınmakta fayda vardır.Aşılama önem taşır ve genel sağlık kurallarına özen gösterilmelidir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir